NAUDINGI PATARIMAI #3. Kaip ir kada plauti rankas?

  • NAUDINGI PATARIMAI #3. Kaip ir kada plauti rankas?

    Kuo dažniau, tuo geriau! Švarios rankos – vienas iš paprasčiausių būdų išvengti užkrečiamųjų ligų. Plauti rankas – būtina! Per nešvarias rankas į žmogaus organizmą gali patekti daugybė įvairių ligų sukėlėjų. Dėl higienos nesilaikymo ir prastai nuplautų rankų, didėja rizika rizika susirgti hepatitu A, gripu ar kitomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, dizenterija, difterija, raudonuke, skarlatina, vėjaraupiais, tymais ir kitomis infekcinėmis ligomis. Na, ir, žinoma, COVID-19.

    Jei nesilaikome tinkamos higienos, mūsų rankos tampa įvairių bakterijų ir kitų mikroorganizmų saugykla, iš kurios bakterijos gali nukeliauti į mūsų organizmą. Pavyzdžiui, kai valomės nosį arba kalbėdami, kosėdami ar čiaudėtami burną pridengiame delnu, visi ligų sukėlėjai patenka ant rankų. Rankas būtinai nusiplaukite ir pabendravę su sergančiu žmogumi, prieš tvarkydami žaizdą ir ją sutvarkę.

    B ū t i n a pažaidus su gyvūnais plauti rankas, nes ant jų lieka naminių gyvūnų platinamų ligų sukėlėjų. Jei lietėte žalią paukštieną, kiaušinius, mėsą, žuvį, plovėte indus, keitėte vaikučio vystyklus, keliavote viešuoju transportu, naudojotės tualetu, grįžote iš parduotuvės, kiemo ar sodo – taip pat, plaukite rankas. Plaukite jas visda, kai tik rankos atrodo nešvarios.

    Rankas plaukite ne tik vandeniu, bet būtinai ir muilu. Plovimas vien vandeniu nėra veiksmingas, nes jis nepašalina riebalų ir baltymų. Mažiausias rekomenduojamas laikas rankoms plauti 20 sekundžių. Būtinai nusimaukite žiedus, nes kitaip, po jais esantys nešvarumai nenusiplaus. Trinkite delną į delną, tarpupirščius, vidines ir išorines delnų puses. Ypač kruopščiai patrinkite pirštų galiukus, panages ir riešus, atidžiai nuplaukite savo nykščius –  žmonės nuolat pamiršta nusiplauti nykščius, ypač jų išorinę pusę.

    Pabaigdami rankų plovimą, kruopščiai nuplaukite jas tekančiu vandeniu, kad galutinai pašalintumėte muilą. Vanduo turi tekėti nuo riešo pirštų link. Vengiant odos sausėjimo, rankas geriausiai plauti šaltu ar vėsiu vandeniu, nes karštas vanduo gali pažeisi rankų odą.

    Namuose kiekvienas turėtų naudoti asmeninį rankšluostį, ypač, kai namie yra ligonis. Kuo dažniau plaukite ir keiskite rankšluostį. Jei yra galimybė, naudokite vienkartinius rankšluosčius ar servetėlės. Tuo pačiu popieriniu rankšluosčiu užsukite vandens čiaupą ir išmeskite popierinį rankšluostį į sandarią šiukšlių dėžę. Venkite naudotis bendrais rankšluosčiais.

    Jei dėl susidariusių aplinkybių nėra galimybės nusiplauti rankų, nėra vandens ir muilo, patartina pasinaudoti specialiomis rankų higienai skirtomis priemonėmis: servetėlėmis ir dezinfekantais. Tinkamai juos naudojant, nuo rankų pašalinama dauguma bakterijų bei užkertamas kelias ligoms plisti.

    Dar sykį trumpai: 
    • Visada naudokite šiltą, tekantį vandenį bei muilą.
    • Pirmiausia sudrėkinkite rankas vandeniu ir pamuiluokite delnus taip, kad muilas suputotų.
    • Rankas muilu plauti reikia mažiausiai 10–20 sekundžių.
    • Muilas po srove nuskalaujamas ne trumpiau kaip 10–20 sekundžių. Muilu kruopščiai ištrinami krumpliai, pirštai, tarpupirščiai, delnai, išvalomos panagės.
    • Paskui rankos nusausinamos. Geriausiai tam tinka popieriniai rankšluosčiai. Namuose tiks ir medžiaginiai.
    • Atminkite, kad užsukti čiaupą po rankų plovimo procedūros reiktų su vienkartiniu rankšluosčiu.

    EMONELA – jauku ir miela!